SEMINARIUM ASTRONOMICZNO – GEOGRAFICZNE

W miniony poniedziałek 11 grudnia w naszej szkole odbyło się po raz kolejny „Seminarium Astronomiczno- Geograficzne”. Uroczystego otwarcia dokonał Sekretarz Powiatu Nowotomyskiego Pan Ryszard Napierała oraz Pani dyrektor ZSO i P im. M. Kopernika  Agnieszka Kaczmarek. W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Konkurs został zorganizowany przez Panią Darię Bąkowską nauczycielkę geografii w „Koperniku” oraz Marka Tudorowskiego – nauczyciela matematyki w naszym liceum. Tematyka uczniowskich prac konkursowych była urozmaicona, obejmowała bowiem zagadnienia z dziedziny astronomii, fizyki, aż po tematy z zakresu geografii.

Jury w składzie:
Pani Stanisława Waszkowiak – nowotomyślanka, emerytowana nauczycielka, podróżniczka i fotografik,
Pan Jaromir Komosiński – mieszkaniec Wytomyśla, pasjonat fizyki i astronomii,

Pani Małgorzata Koprowska-Karczyńska – nauczycielka fizyki w naszym liceum oraz Pani Daria Bąkowska wyłoniło laureatów.

W wyniku zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła Marcelina Ciepielewska z III klasy Gimnazjum w Zbąszyniu. Przedstawiła temat ” Czasoprzestrzeń i czarne dziury – poza granicami niepoznanego”.

II miejsce zajęli : Artur Trębacz i Bartosz Nowak z III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu. Zaprezentowali temat „Energetyka alternatywna – przyszłość, czy mrzonka”.

III miejsce wywalczyła Aleksandra Utmańczyk z III klasy Gimnazjum  z „Zespołu Szkoła Podstawowa-Przedszkole w Michorzewie”. Zaprezentowała również temat: „Czasoprzestrzeń i czarne dziury – poza granicami niepoznanego”.

Po konkursowych emocjach Pani Stanisława Waszkowiak przeniosła uczestników i obserwatorów konkursu nie tyle w przestworza wszechświata, ale w miejsca równie interesujące . Opowiedziała o wyprawach w miejsca nieznane wielu słuchaczom. Swoją opowieść ubarwiła pokazem egzotycznych fotografii, które ukazywały kulturę, religię i zwyczaje panujące w odległych dla nas krajach. Podróżniczkę od lat fascynuje odkrywanie świata – jego cudów, tajemnic, a także zwykłej codzienności. Podróżowanie i poznawanie świata stało się jej pasją i sposobem na życie. Jest autorką wystaw fotograficznych w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, organizuje pokazy slajdów podróżniczych dokumentujących jej wyprawy.
Laureaci zdobyli nagrody ufundowane przez:
PHOENIX CONTACT Wielkopolska Sp. z o.o.,

Aesculap Chifa Sp.z o.o.,

BARTEX Bartol Sp. z o.o.Sp.k.,

Panią Edytę Miałkas właścicielkę kwiaciarni „Kaktus”,

Pana Henryka Skrzypińskiego

oraz piekarnię „Kucz” S.C., która  ufundowała słodki poczęstunek dla uczestników seminarium i ich opiekunów.
Fundatorom i darczyńcom serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu konkursu.