WIGILIA 2017 DLA POTRZEBUJĄCYCH

            Okres świąt Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, ale nie decydują o tym jedynie charakterystyczne dla Polski tradycje. To również czas, w którym w sposób szczególny myślimy o drugim człowieku. Chcemy być lepsi nie tylko dla najbliższych, ale przede wszystkim dla ludzi potrzebujących, boleśnie dotkniętych przez los. Chcemy, by ta pomoc była konkretna, wymierna.

             Przyjmuje więc ona różne oblicza. Od kilku lat udowadniają to uczniowie z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu, którzy w tym roku już po raz kolejny uczestniczyli w ogromnym  przedsięwzięciu „Wigilia 2017 dla potrzebujących”, które przygotował Caritas Archidiecezji Poznańskiej w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wigilia ta jest przygotowywana dla ubogich, bezdomnych, samotnych mieszkańców Wielkopolski, dla tych, którzy, zgodnie z realizowaną ideą owych spotkań, nie mogą przygotować wigilijnej wieczerzy w domu. Przygotowują ją wolontariusze w czasie wyjątkowym, bo w przeddzień i w dniu Wigilii. Jak ważne są to dni w każdym domu, nie trzeba nikogo przekonywać. To czas ostatnich gorączkowych przygotowań do wieczerzy wigilijnej, a w wielu domach oczekiwania na przybycie rodziny.

            I właśnie w tych dniach grupa licealistów z „Kopernika” daje innym, potrzebującym ten wyjątkowy czas. W tym roku 45 uczniów działało pod opieką nauczycieli: Jacka Stępniewskiego, Radosława Marcinkowskiego oraz Adama Cieślaka. 23 grudnia licealiści przygotowywali wystrój sali, ustawiali wigilijne stoły, przygotowywali paczki dla uczestników. Sami wzbogacili paczki zebranymi wcześniej w szkole 154 opakowaniami ryżu.

            W dzień Wigilii 24 grudnia licealiści z „Kopernika” zajmowali się nalewaniem barszczu, nakładaniem ziemniaków, kapusty, ryby, podawaniem na stoły, sprzątaniem zbędnych naczyń. Pracy było co niemiara, gdyż na Wigilię – jak co roku – przybyło ok. 1700 osób.

            Uczniowie z „Kopernika” mieli dużo satysfakcji z dobrze wykonanego zobowiązania, które sami podjęli. Trzeba podkreślić fakt, że jeszcze nie zdarzyło się, by nie było chętnych do uczestniczenia w tym  przedsięwzięciu. Co więcej, jak co roku w grupie tej znaleźli się również absolwenci szkoły. Taka postawa wspierana przez działania wychowawcze nauczycieli szkoły i rodziców pozwala wyciągnąć wniosek, że ci młodzi ludzie rozumieją istotę humanizmu uznającego człowieka „za najwyższą wartość i źródło wszelkich innych wartości”.

RELACJE UCZESTNIKÓW

Okres przedświąteczny to czas magiczny, pełen radosnych przygotowań do wieczerzy wigilijnej i chwil spędzonych z rodziną i bliskimi. Jest to okazja do wzajemnego obdarowywania się prezentami, składania najserdeczniejszych życzeń i okazywania ciepła drugiemu człowiekowi. Dla wielu jest to kilka dni w roku poprzedzonych wielomiesięcznymi oczekiwaniami. Nie wszyscy jednak wyrażają takie pozytywne emocje z powodu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Niektóre osoby, z przeróżnych powodów, są zmuszone spędzić je samotnie. Do tego grona należą między innymi bezdomni, starsze osoby pozbawione opieki rodziny czy też niepełnosprawni. Dla takich właśnie ludzi, pozbawionych możliwości radosnego świętowania Narodzin Jezusa Chrystusa, co roku organizowane jest niezwykłe przedsięwzięcie. Na hali Międzynarodowych Targów Poznańskich Caritas Archidiecezji Poznańskiej wraz z pomocą wielu wolontariuszy organizuje wigilię dla ubogich i bezdomnych. Do grupy osób pomagających w powstawaniu tego wydarzenia co roku należą uczniowie z naszego Liceum im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu. Również w 2017 r. grono młodzieży pod opieką nauczycieli wyruszyło do Poznania rankiem 24 grudnia. Poświęcili oni swój czas wolny i przygotowywanie wieczerzy wigilijnych dla rodziny na rzecz pomocy innym. Część z nich uczestniczyła w organizacji tego wydarzenia pierwszy raz, część miała już wcześniej okazję brać w tym udział. Po dotarciu na miejsce wszyscy wolontariusze zaczęli współpracować i dopinać na ostatni guzik wigilijne spotkanie. Gdy o 10.30 nadeszli pierwsi Goście, wszyscy witali ich ciepłymi słowami i uśmiechami na twarzach. Następnie rozpoczęła się część oficjalna. Przybyli zostali powitani przez organizatorów, odczytano fragment ,,Biblii’’ i zaśpiewano kolędy. Podzielono się także opłatkiem, składając sobie wzajemnie serdeczne życzenia świąteczne. Dopiero wtedy wszyscy zasiedli do stołów, by móc nacieszyć się wigilijnymi potrawami. Na Gości czekały takie smakowitości, jak barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami, kapusta z grzybami oraz placki jako deser. Potrawy na talerze nakładali i roznosili wolontariusze, w tym uczniowie naszej szkoły. Pracowali szybko i sprawnie, dbając o to, by nikomu niczego nie zabrakło. Po wspólnym posiłku przybyli rozpoczęli opuszczać halę. Każdy z nich po drodze otrzymał jeszcze paczkę z produktami spożywczymi. Na twarzach wielu osób można było dostrzec szczere uśmiechy, a organizatorzy i wolontariusze usłyszeli wiele ciepłych słów i podziękowań. Po godzinie dwunastej rozpoczęło się sprzątanie hali. Wszyscy pracowali jak mrówki, by w bardzo krótkim czasie uprzątnąć stoły i krzesła, poodnosić pojemniki z żywnością oraz wyrzucić śmieci. Około trzynastej delegacja wolontariuszy z naszej szkoły mogła wybrać się w drogę powrotną do domów, gdzie na każdego czekały jeszcze świąteczne przygotowania.
Swoim udziałem w tym niezwykłym przedsięwzięciu uczniowie z naszego liceum pokazali, że mają dobre serce i chętnie pomagają innym. Poświęcili swój czas, tak cenny w okresie przedświątecznym, by móc wywołać uśmiech na czyjejś twarzy i choć na chwilę poprawić humor osobie tego potrzebującej. To właśnie wolontariusze sprawili, że organizacja tej wigilii przebiegła tak sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. Dzięki nim ubodzy, chorzy i bezdomni chociaż na jeden dzień poczuli, że nie są sami i mogli nacieszyć się dobrem płynącym z serca drugiego człowieka. Można więc odczuwać dumę z postawy naszych uczniów, którzy nie bali się podjąć wyzwania i zostali wolontariuszami wigilii dla ubogich w Poznaniu.

Aleksandra Wrembel kl.3a

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku, podobnie jak w poprzednich latach, “Kopernik” pod opieką pana Jacka Stępniewskiego, pana Radosława Marcinkowskiego oraz pana Adama Cieślaka zgodnie z zakorzenioną tradycją pomógł w organizacji tzw. Wigilii dla bezdomnych, która odbyła się 24 grudnia. Szczytnej akcji przyświecał cel obdarzenia podarunkami, posiłkami, ale również po prostu szczerymi uśmiechami osób wykluczonych, chorych czy pozbawionych domów, które skazane byłyby na samotność w owy dzień.

 

Jednak warto być świadomym, że zarówno prezenty jak i zastawa stołów nie pojawiły się na Międzynarodowych Targach Poznańskich dzięki dotykowi magicznej różdżki, ale wolontariuszom z różnych szkół i organizacji, którzy magię świąt wnieśli swoją mrówczą pracą jeszcze wiele miesięcy temu organizując przeróżne zbiórki, np. żywności.

 

Społecznicy, których na szczęście nie brakowało, zjawili się na hali, gdzie miała odbyć się Wigilia, jeszcze dzień przed uroczystością; była to sobota 23 grudnia. Wielu z nich nie było tam po raz pierwszy, dlatego nie było problemu z organizacją, więc każdy wiedział co i jak miał robić: od przystrojenia stołów, przyniesienia produktów, rozdawania toreb, pakowania, aż do segregowania ich w odpowiednie miejsce już jako gotowe prezenty dla ubogich. Atmosfera podobnie jak w zeszłym roku była w jakiś sposób magiczna, chyba można powiedzieć, że duch świąt motywował ochotników do sprawnej i dokładnej pracy. Cel został osiągnięty zaskakująco szybko, co zdecydowanie dało poczucie spełnienia i satysfakcji, co z pewnością w przypadku wielu osób zaowocowało chęcią ponownego zaangażowania się również w przyszłym roku.

Uczennica klasy IIa