Dzień Języków Obcych

How are you? Wie geht’s? Qué pasa? Języki obce opanowały Kopernika w minioną środę 31 stycznia. Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych.

Święto nie tylko lingwistów, ale wszystkich uczniów poprowadzili z niezwykłą energią i niebanalnym humorem Emilia Skuza i Miłosz Markiewicz. Nasi uczniowie na co dzień mają do czynienia z testami i sprawdzianami, tak samo i tutaj już od samego początku  sprawdzana była ich wiedza. Reprezentacje klas rywalizowały ze sobą o najwyższe lokaty w quizie o Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemczech i Rosji. Wychodząc naprzeciw uczniom, którzy z technologią są za pan brat, quiz przeprowadzony był z użyciem platformy kahoot. Dzięki niej uczniowie na bieżąco mogli zarówno poznawać prawidłowe odpowiedzi, jak i śledzić wyniki, a tym samym mobilizować się do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Największą wiedzą wykazała się klasa 3a, która wygrała dzień bez pytania oraz nagrody rzeczowe w pełni zasponsorowane przez sklep komputerowy eMcom.

Po wytężonej pracy umysłowej nadszedł czas na rozrywkę, którą zapewnili uczniowie wszystkich klas, zabierając nas pociągiem w podróż po takich krajach jak Francja, Anglia, Meksyk czy Chiny. Tutaj uczniowie mieli okazję popisać się grą aktorską i zabłysnąć humorem, ponieważ zadanie polegało na przedstawieniu skeczu nawiązującego do wylosowanego wcześniej kraju. Najwięcej punktów od jury otrzymała klasa 3B, która w wyjątkowo humorystyczny sposób przedstawiła typowy dzień Francuza.

Na koniec zadanie artystyczne otrzymali zaproszeni uczniowie z trzecich klas oddziałów gimnazjalnych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego. Uczniowie podzieleni na grupy wykonali plakaty, zamieszczając na nich skojarzenia z wylosowanym krajem. Niezwykle barwne i pomysłowe prace zostały ocenione przez naszych licealistów, a wygrana grupa została obdarowana upominkami.

I Dzień Języków Obcych w naszym Liceum można zaliczyć do udanych. Przypomniał on naszym uczniom, że nauka języka obcych, to nie tylko potarzanie fraz werbalnych i wgłębianie się w tajniki gramatyki, ale także poznawanie kultury innych krajów. A przecież również i ta wiedza jest niezbędna w kontakcie z naszymi zarówno bliższymi, jak i dalszymi sąsiadami. Jednocześnie na myśl nasuwa się dewiza Unii Europejskiej, która mówi o tym, by jednoczyć się w różnorodności. Dzień Języków Obcych pokazał, że odkrywanie tej różnorodności może stać się niezwykle ciekawą przygodą!