Europejski Dzień Języków w Koperniku

W kalendarzu roku szkolnego aż roi się od świąt, które uczniom i nauczycielom pozwalają rozwinąć skrzydła, potrenować kreatywność, pouczyć się inaczej niż w ławce, stanąć do konkursów i poczuć, jaką frajdą może być nauka.

“Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”

W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26 września Europejskim Dniem Języków (EDJ). Z tej okazji organizowane są różnorodne wydarzenia mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.

Z tej okazji, również w nowotomyskim „Koperniku” nauczyciele języków obcych postanowili zachęcić swoich uczniów do  językowych zabaw. Przeprowadzono quizz, którego pytania miały uczyć i bawić. Nie każdy wie przecież, iż angielskie słówko apple pochodzi od nazwy włoskiego miasta Abella.

Uczniowie dowiedzieli się, ilu języków używa się na świecie, że to język angielski jest najczęściej używanym językiem świata. Po pierwszej części przyszedł czas na karaoke, oczywiście w różnych językach. Pojawiły się hity ostatnich czasów:  Despacito w języku hiszpańskim,  Ai Se Eu Te Pego po portugalsku, a nawet Rozovoye Vino po rosyjsku. Karaoke można określić jednym słowem: szaleństwo!!!

Niektórzy postawili na układ choreograficzny, ponieważ nie bardzo nadążali za pojawiającym się na ekranie tekstem, inni natomiast krzyczeli ile sił w płucach.

Kolejne święto w „Koperniku” okazało się wspaniałym sposobem nauki, integracji międzyklasowej i oczywiście zabawy. W cudownych nastrojach, pełni motywacji do nauki języków uczniowie wrócili do dalszych zajęć.

        Kolokwialnie mówiąc: „wszystko co dobre szybko się kończy”, ale kolejny Dzień Języków przed nami, być może będzie jeszcze bardziej udany.

 Weronika Kandulska

(nauczyciel języka hiszpańskiego)