Wigilia dla potrzebujących 2018 r

Już po raz kolejny licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika  w Nowym Tomyślu wzięli aktywny udział w akcji charytatywnej „Wigilia dla potrzebujących”  zainicjowanej kilkanaście lat temu przez XI Liceum Ogólnokształcące z Poznania. Liczba beneficjentów akcji przez kolejne lata rozrosła się i z pomocą licealistom ruszyła Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz wiele poznańskich szkół. Kilka lat temu do tej szlachetnej inicjatywy dołączyli licealiści z Kopernika. Przygotowania do tegorocznej wigilii rozpoczęły się już we wrześniu od spotkania dyrektorów szkół, szkolnych koordynatorów z przedstawicielami Caritas. Na tym spotkaniu określono zadania dla poszczególnych podmiotów biorących udział w tegorocznej wigilii.

Nasza szkoła otrzymała zadanie zebrania ryżu, pakowania paczek dla potrzebujących w dniu 21 grudnia oraz obsługi trzech stołów w dniu 24 grudnia . Do końca października szkolny koordynator Jacek Stępniewski miał zadanie skompletować wolontariuszy potrzebnych do obsługi ww. wydarzenia. Szkoła nasza wywiązała się z zadań określonych przez organizatorów wzorowo.
21 grudnia grupa 45 uczniów Kopernika pod opieką nauczycieli: Karoliny Nawrockiej,  Piotra Jarczewskiego, Jacka Stępniewskiego udała się autokarem na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich do Hali nr 2, gdzie z młodzieżą z Poznania pakowali do specjalnych toreb foliowych towary będące darami od firm, prywatnych darczyńców, które podopieczni  Caritas otrzymali po spożyciu dań wigilijnych dnia 24 grudnia.  W wigilię 24 grudnia wczesnym rankiem do stolicy Wielkopolski ruszyła druga grupa 35 wolontariuszy pod opieką dwóch pedagogów:
Adama Cieślaka, Jacka Stępniewskiego. Po przybyciu na miejsce rozlokowaliśmy się przy trzech wyznaczonych stołach i pod dyskretną opieką sióstr Albertynek przystąpiliśmy do pracy.
Około godziny dziesiątej zaczęto wpuszczać na teren hali targowej uczestników tego szczególnego wigilijnego spotkania. Podopieczni Caritas zasiedli przy 28 stołach przygotowanych przez wolontariuszy w poprzednich dniach. Naszym zadaniem była obsługa trzech stołów. Miejsc przygotowano 1300 i tyleż samo paczek. Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie kilku pięknych polskich kolęd. Następnie życzenia uczestnikom spotkania złożył dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisław Gądecki. Kolejnym momentem spotkania było dzielenie się opłatkiem. Trudno było ukryć  wzruszenie podczas tej ceremonii. Następnie nasi wolontariusze rozlewali czerwony barszcz , nakładali porcje karpia,  kapusty, duszonych ziemniaków dostarczonych wcześniej w specjalnych termosach.  Po spożyciu wieczerzy wigilijnej zebrani odśpiewali ponownie kilka kolęd.  Następnie uczestnicy wigilii otrzymali przygotowane w piątek paczki. Serdecznie ich pożegnaliśmy i przystąpiliśmy do sprzątania hali targowej. Szkolny koordynator w autokarze podziękował wolontariuszom, wychowawcom, kierowcy autokaru, złożył życzenia świąteczne rodzinom uczniów biorących udział w akcji. Specjalne podziękowania kieruję na ręce Pani Dyrektor Agnieszki Kaczmarek za dyskretną opiekę i zorganizowanie transportu. Składam wszystkim, którzy bezinteresownie pomogli w tej pięknej i potrzebnej inicjatywie serdeczne podziękowanie za dar dzielenia się dobrem z innymi .

                                                                                                         Jacek Stępniewski